Výstavní třídy

Jednotlivé třídy jsou rozděleny podle věku a případných titulů, které již pes za svou kariéru získal.

• tř. štěňat - 3-6 měsíců
  • tř. dorostu - 6-9 měsíců
  • tř. mladých - 9-18 měsíců
  • mezitřída - 15-24 měsíců
  • tř. otevřená - od 15 měsíců bez omezení
  • tř. pracovní - od 15 měsíců, pouze pro psy a feny s uznanou zkouškou z výkonu (otevírá se jen u některých plemen - služebních, loveckých...)
  • tř. vítězů - od 15 měsíců, pro psy a feny s přiznaným šampionátem, příp. titulem národní, klubový vítěz, vítěz speciální výstavy (otevírá se na národních výstavách)
  • tř. šampionů - od 15 měsíců, pro psy a feny s přiznaným šampionátem
  • tř. veteránů - od 8 let neomezeně
  • tř. čestná - od 15 měsíců, pro psy a feny s uznaným mezinárodním či národním titulem šampiona, Šampiona krásy a výkonu vydaného ČMKU, titulem Národního vítěze, Klubového vítěze, Vítěze speciální výstavy, Evropského vítěze, Světového vítěze, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene a též nemůže zasáhnout do žádných soutěží v rámci plemene (CACIB, Národní vítěz, Vítěz speciální výstavy, Krajský vítěz, Oblastní vítěz, Na klubové a speciální výstavě výborný 1 z třídy čestné postupuje do soutěže o BOB a BOS.

(Pouze u německých ovčáků se rozdělení tříd mírně liší.)

Každý pes je hodnocen některou z uvedených známek: tř. dorostu - VN a N, ostatní třídy V až nedostatečná, navíc se zadává pořadí 4 nejlepších jedinců v každé třídě (pouze se známkou V nebo VD). Nejlepší jedinci v každé třídě mohou získat také tituly.

Známky

• velmi nadějný (VN)