Pozor na UCI

03. 10. 2016

Upozorňujeme všechny majitele shib a hlavně nové zájemce o toto plemeno na existenci kynologické organizace UCI (Mezinárodní kynologická unie), která není uznávaná celosvětovou kynologickou organizací FCI (Mezinárodní kynologická federace).

Náš Shiba klub je členem FCI prostřednictvím nejvyššího českého kynologického orgánu ČMKU (Českomoravská kynologická unie). ČMKU pořádá pod záštitou FCI na území naší republiky všechny výstavy psů, soutěže a zkoušky, a vystavuje průkazy původu štěňat, které jsou uznávané v celém světě.

UCI nemá na našem území své zastoupení, ale existují chovatelé, kteří pod touto organizací produkují štěňata s průkazy původu. Tyto průkazy jsou ale v ČR neplatné! Jedinci s takovými doklady nemohou být předvedení na našich výstavách ani zařazení do českého chovu. V okolí České Lípy existuje chovatelská stanice shib, která prodává takováto štěňata. Ta mají průkazy původu v němčině a v jejich záhlaví chybí typická stylizovaná zeměkoule se zkratkou FCI, ale je tam nápis UCI.

Než se rozhodnete pro koupi štěněte z jakéhokoliv neznámého chovu, doporučujeme, abyste si ověřili, že pro vrh budou vystaveny platné průkazy původu FCI.


Připojujeme reakci jednoho z majielé takového štěněte, aneb "Jak jsme přišli k pejskovi s průkazem PP - UCI":

V listopadu loňského roku dostala manželka štěně k narozeninám od našeho syna. V kupní smlouvě bylo uvedeno mimo jiné PP bude zaslán po obdržení z plemenné knihy, bylo mně divné, že je ve smlouvě uvedeno, že je pouze na mazlíčka, nikoliv pro další chov ?. Syn při převzetí zaplatil 10 tis obdržel Veterinární průkaz. Nicméně se pejskovi od začátku věnuji, pravidelně s ním chodím k zvěrolékaři, navštěvoval jsem s ním výcvik aby si zvykl na ostatní pejsky "asocializační školička". Zároveň jsem s ním navštěvoval kurz přípravy na výstavu. A v květnu loňského roku jsem ho přihlásil na výstavu ve Zlíně a jaké bylo mé překvapení, že ho nepřijali! Teprve tehdy jsem zjistil, že s průkazem UCI s ním můžu tak akorát na oříškiádu (nemám nic proti oříškům).

Vzhledem k tomu, že je se mnou nonstop (jsem v invalidním důchodu), je přítulný, veselý, nechá se hladit, chytat za čumák, je velice učenlivý, za piškot se naučí vše a velice rychle. Je to bezva společník, akorát nemá rád když hladím naši kočku, to teda žárlí. Bohužel s ním nemůžu na výstavy a hodně lidí i těch, kteří se věnují pejskům, byli překvapeni a o UCI slyšeli poprvé. Takže to je můj příběh a poučení - varování pro ostatní zájemce.

Jiří Kopka Zlín
P.S. klidně to zvěřejněte

Zajímá vás něco dalšího?Napište nám

*
*

Děkujeme našim partnerům